0 (212) 584 81 81 0 (505) 787 75 25
     

Koklear Implant

Prof Dr Burhan DADAŞ ile Koklear Implant

Koklear İmplant Nedir?

Koklear implant, hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihazdır. Seslerin şiddetini yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı parçalarının (koklea) işini yapar.

Kimlere yararlı olur?

Koklear implant şu durumlardaki kişilere yararlı olabilir:

Her iki kulakta orta dereceli ile ağır arasında işitme bozukluğu olanlar işitme cihazlarından çok az fayda görenler veya hiç fayda görmeyenler,işitme cihazı kullanarak konuşmada ilerleme sağlanamayanlar, implant takılacak kulakta işitme uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %50 veya daha düşük puan alanlar implant takılmayan kulakta veya işitme cihazı kullanılan her iki kulakta işitme uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %60 veya daha düşük puan alanlar Pek çok kişi her iki kulakta da koklear implant kullanır (iki taraflı). İki kulakla dinlemek sesin yönünü tespit etme ve işitmek istediğiniz sesleri istemediklerinizden ayırabilme yeteneğinizi geliştirebilir.

Nasıl çalışırlar?

Koklear İmplant, işitme cihazlarından az veya hiç yarar sağlayamayan ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olanlara yardımcı olmak için tasarlanmış elektronik bir aygıttır. Koklear İmplant sistemi günlük sesleri şifrelenmiş elektriksel uyarımlara dönüştürür. Uyarımlar işitme sinirini uyarırlar ve beyin onları ses olarak algılar.

Bir Koklear İmplant sistemi iki kısımdan meydana gelir:

Operasyon ile yerleştirilen iç kısım-İmplant, Konuşma işlemcisi olarak isimlendirilen dış kısım Koklear İmplant’tan Kimler Yararlanabilir ?

Doğuştan veya sonradan işitme kaybına uğrayan çocuklar ve yetişkinler, Koklear İmplant’tan etkin biçimde yarar sağlayabilirler. Koklear İmplat’tan ne kadar yarar sağlanacağını tahmin etmek mümkün olmamakla beraber, aşağıdaki değerlendirmeler geniş çapta geçerlidir.

Doğuştan işitme kaybı olan çocuklar 5 yaşından önce özellikle 2 yaştan önce Koklear İmplant ameliyatı olurlarsa en büyük yararı elde ederler. İşitmesini sonradan kaybedenlerde konuşma ve dil hafızasını hala muhafaza edenler Koklear İmplant’tan daha çok yarar elde edebilirler. Ne kadar uzun süre ileri derecede işitme kaybı ile yaşanmışsa, implant’tan yarar elde etme de o kadar azalacaktır.

 

Prof Dr Burhan DADAŞ

Koklear Implant ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

İstanbul Kulak Cerrahisi

Prof Dr Burhan Dadaş ile Koklear Implant hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bize Arayın : +90 212 584 81 81

Bize Arayın : +90 505 787 75 25

E-Mail Gönder :info@burhandadas.com

 

    tr_TRTurkish
    WhatsApp chat