0 (212) 584 81 81 0 (505) 787 75 25
     

Kulak ameliyatları konusunda önemli bilgiler

İstanbul Kulak Ameliyatı

Kulak ameliyatları konusunda önemli bilgiler

Kulak zarı tamiri ,timpanoplasti, stapedektomi ve mastoidektomi gibi kulak ameliyatları önemli ameliyatlardır. Mikrocerrahi ve tecrübe gerektirir. Kulak bölgesinden yüz siniri geçmektedir. Bu sinir hastalık tarafından da zarar görebilir .Ameliyat sırasında da zedelenebilir .Fasial sinir zedelendiğinde yüzün bir tarafında hareket bozukluğu, gözün kapanmaması ,o tarafta ağzın aşağı doğru kayması gibi komplikasyonlar hastaları sosyal olarak önemli derecede etkilemektedir. Kulak zarı ameliyatlarında ya da kolesteatom dediğimiz kulak bölgesine özel ,ilerleyici bir hastalığın tedavisinde yapılan ameliyatlar yüz siniri bölgesindedir .Ayrıca otoskleroz gibi işitme bozukluğunda yapılan stapedektomi ameliyatında da bu bölgede çalışılmaktadır. Ayrıca iç kulakta bulunan denge organı ve işitme organı özellikle kolesteatom hastalığında risk altındadır. Kulak hastalığı bu bölgelere zarar verdiğinde labirentit  meydana gelir hastanın işitmesi tamamen kaybolabilir veya denge bozukluğu ortaya çıkabilir. Aynı şekilde kulak zarı tamiri timpanoplasti veya kolesteatom için yapılan mastoidektomi ve otoskleroz tedavisi için yapılan stapedektomi ameliyatlarında da bu risk söz konusudur .Bu yüzden bu ameliyattan mikroskop altında yapılmaktadır ve uzun yıllar süren bir eğitim-öğretim eğrisi mevcuttur Yani bu ameliyatlar çok dikkat ve tecrübe gerektiren ameliyatlardır.

 Orta kulak ve iç kulak yerleşim olarak önemli dokulara komşudur ve bu bölgelerin üst tarafında orta kafa çukuru ve beyin zarı ,arka tarafında ise arka kafa boşluğu ve beyin zarı bulunmaktadır. komşuluklar nedeniyle bu bölgenin hastalıklarında ,iltihaplarında özellikle kolesteatom hastalığında menenjit ve beyin apsesi gibi hayati tehlike yaratacak komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kulak zarı deliklerinde yaptığımız kulak zarı tamiri ameliyatlarında yani timpanoplasti ameliyatlarında hastanın kendi dokusu kullanılmaktadır. Daha önce kulak etrafındaki kasların üzerindeki zar ,tamir işleminde malzeme olarak kullanılmaktaydı .Başarı oranı istediğimiz ölçüde değildi .Son yıllarda kulak önü ve etrafındaki kıkırdaklar kulak zarı tamirinde kullanılmaktadır ve ameliyatların başarı oranları önemli derecede artmıştır kıkırdakların alındığı bölgelerde herhangi bir estetik bozukluk meydana gelmemektedir.

Ayrıca timpanoplasti ameliyatlarında orta kulak kemikçiklerinin tamirinde ve birbirlerine birleştirilmesinde kullanılan glass iyonomer bone cement denilen bazı yeni maddeler işitmenin iyileştirilmesi konusunda başarı oranlarını önemli derecede arttırmıştır. Zamanında yapılacak tedaviler daha sonra olabilecek komplikasyonları ve ameliyat gerekliliğini ortadan kaldırılabilir. Bu yüzden kulak hastalıklarını ihmal etmemek ve  hafife almamak gerekir.

Prof Dr Burhan DADAŞ

Kulak Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

İstanbul Kulak Ameliyatı

Prof Dr Burhan Dadaş ile Kulak Ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bize Arayın : +90 212 584 81 81

Bize Arayın : +90 505 787 75 25

E-Mail Gönder :info@burhandadas.com

 

    tr_TRTurkish
    WhatsApp chat